3InVChPA

Το 6ο & 2ο Δ.Σ.Αρτέμιδος συμμετέχοντας στο Πρόγραμμα της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας (ΕΘΝΟΑ)

και ειδικότερα στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ολυμπιακή Παιδεία στα σχολεία»,

πραγματοποίησε  σήμερα, Τετάρτη 24/4, με τη συμμετοχή όλων των μαθητών τη δράση  “Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων” στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Κάθε τμήμα αντιπροσώπευε μία χώρα και έκανε την είσοδό της στο “στάδιο” κρατώντας σημαιάκια και λέγοντας ένα ολυμπιακό ιδεώδες που είχε επιλέξει για σύνθημα.

2 4EHyV9

Οι χώρες μπήκαν στο “στάδιο” με αλφαβητική σειρά, αλλά με την Ελλάδα πρώτη ως φόρο τιμής για τη δημιουργία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι χώρες που ακολούθησαν και τα ολυμπιακά ιδεώδη που επέλεξαν ήταν τα εξής:

ΣΤ’ – Ελλάδα – Φιλία

Γ’1 – Αιθιοπία – Συμμετοχή

Γ’2 – Αυστραλία – Σεβασμός Συναθλητών

Β’2 – Βανουάτου – Αλληλοκατανόηση

Ε’ – Βραζιλία – Αδελφοσύνη

ΣΤ’2 – Γαλλία – Προσπάθεια

Β’1 – Η.Π.Α. – Ισοτιμία

Στ’1 – Ιαπωνία – Δικαιοσύνη

Δ’ – Ινδία – Ευγενής Άμιλλα

Α’1 – Ιταλία – Σεβασμός Κανόνων

Δ’1 – Κίνα – Σεβασμός στη Διαφορετικότητα

Β’ – Κονγκό – Ευ Αγωνίζεσθαι

Α’2 – Κούβα – Ισότητα

Α’ – Κύπρος – Ειρήνη

Ε’1 – Νορβηγία – Αριστεία

Δ’2 – Ν. Αφρική – Εντιμότητα

Γ’ – Ν. Κορέα – Αλληλεγγύη

Ε’2 – Φιλιππίνες – Ξεπερνώ τον Εαυτό μου

20240424 090428       20240424 084824   zILeWg5c

Στη συνέχεια, οι μαθητές είπαν όλοι μαζί τον όρκο των αθλητών, έτσι ώστε να νιώσουν το ολυμπιακό και αθλητικό πνεύμα:

“Στο όνομα όλων των αγωνιζομένων,

υπόσχομαι ότι θα λάβουμε μέρος σε αυτούς

τους Ολυμπιακούς Αγώνες, σεβόμενοι και

ακολουθώντας τους κανόνες οι οποίοι τους

διέπουν, με τη δέσμευση να αθλούμαστε χωρίς

απαγορευμένες μεθόδους μέσα στο

αληθινό πνεύμα της ευγενούς άμιλλας, για τη

δόξα του αθλητισμού και την τιμή των ομάδων μας”

Μετά, όλοι μαζί δημιούργησαν τους Ολυμπιακούς Κύκλους κρατώντας στα χέρια τους χρωματιστά χαρτιά

και γύρω τους πήραν θέση οι μαθητές και οι μαθήτριες των Στ’ τάξεων για τη λαμπαδηδρομία,

οι οποίοι μετέφεραν το ολυμπιακό φως με τη “δάδα” από το Τόκιο (2021) στην Αθήνα και μετά στο Παρίσι (2024).

jCA0ZrEt     6QsS1XEy

Η “Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων” στο προαύλιο του σχολείου μας έληξε με το σύνθημα των Αγώνων:

citius – altius – fortius, δηλαδή πιο γρήγορα – πιο ψηλά – πιο δυνατά.

Η δράση αυτή, συνδέεται με τους Ολυμπιακούς Αγώνες που θα διεξαχθούν φέτος το καλοκαίρι στη Γαλλία.

Σκοπός της είναι να εμπνευστούν και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές στη διαμόρφωση συμπεριφορών, δεξιοτήτων και αξιών,

οι οποίες εκπορεύονται από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, την Ολυμπιακή παράδοση.

Το πρόγραμμα Ολυμπιακής Παιδείας της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής και της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας,  γίνεται σε συνεργασία με το ΥΠΑΙΘΑ.